Pri kúpe malého auta sa zdá, že cieľom je nájsť kompaktné auto s nízkymi prevádzkovými nákladmi. V skutočnosti dokážu aj menšie vozidlá ponúknuť viac. Preto sa teraz bližšie pozrieme na to, ako vybrať malé auto s ohľadom na pohon, dôležité prvky výbavy, pohodlie aj bezpečnosť. Možno s týmto návodom objavíte aj niečo nové!
Možno sa pýtate, čo presne znamená „malé auto“ a čím sa odlišuje od ostatných. V európskom ponímaní ide o kategóriu áut v rámci B-segmentu.
Ide o kategóriu, kde nenájdete mikroautá, no tieto autá majú kompaktný rozmer. Prekvapia vás tým, že hoci vyzerajú nenápadne, dokážu ponúknuť slušné množstvo priestoru aj dobré jazdné vlastnosti. V meste oceníte ich obratnosť a na dlhších cestách zas zistíte, že ponúkajú viac komfortu počas jazdy, než by ste pôvodne očakávali.
Historicky boli malé autá odpoveďou na potrebu ľudí premiestňovať sa rýchlo, lacno a ideálne s nízkou spotrebou. Tento koncept vznikol v prvej polovici 20. storočia, kedy bolo cieľom vytvoriť konštrukčné jednoduché a cenovo dostupné auto.
Hľadal sa tak kompromis medzi bezpečným vozidlom a lacným alebo praktickým dopravným prostriedkom podobným motocyklu. Postupom času sa tieto koncepty zdokonaľovali až do momentu, kedy vznikla ucelená kategória malých áut. Tie sa tak v Ázii, ako aj na európskom trhu, stali naozaj obľúbeným spoločníkom do mesta.
V súčasnosti sú malé autá považované za jeden z pilierov automobilového trhu. Mnohí z vodičov ich vyhľadávajú predovšetkým kvôli ich praktickým rozmerom, výhodnej cene a nižším prevádzkovým nákladom na jazdu aj na ich údržbu.
Pri výbere malého auta by ste sa v prvom rade mali zamerať na pohon. Malé autá mávajú často slabšie motory, čo síce nie je problém v meste, no ak plánujete jazdiť aj na dlhšie trasy alebo zdolávať kopcovitý terén, bude tento faktor dôležitý.
Slabší výkon sa rýchlo prejaví pomalším zrýchlením a zložitejším predbiehaním. Áno, elektromotor síce tieto nevýhody nemá, no nie je vhodný všade. Špeciálne v malých autách býva elektromotor vybavený batériou s nižšou kapacitou, takže dojazd je rádovo od 200 do 300 km. To síce v meste stačí, mimo mesta je to už problém.
Ďalším veľmi dôležitým faktorom je priestor. Pri malých autách sa pozerá primárne na batožinový priestor, no vy si dajte pozor celkovo na priestor v interiéri. Ten je pri menších autách obmedzený, či už na šírku, dĺžku alebo dokonca aj výšku.
Ak ste vyššej postavy, určite by ste si mali vyskúšať posadiť sa nielen za volant, ale aj na zadné sedadlá, aby ste videli, koľko priestoru máte za sebou.
Kufor a jeho objem potom zohľadnite podľa toho, či plánujete často prevážať rozmernejšie predmety, alebo len chcete mať viac miesta na bežné nákupy. Veľmi dôležité sú aj rôzne premyslené detaily, ktoré pomôžu získať viac miesta tam, kde by ste ho nečakali, napríklad pod kufrom, medzi sedačkami, pod nimi alebo vo dverách.
Ak ide o ďalšie faktory, ktoré treba špeciálne pri malom aute sledovať, je to bezpečnosť. Keďže auto má kompaktnú karosériu, priestor na ochranu posádky a absorpciu energie pri náraze je menší, o to viac sa treba zamerať na ostatnú bezpečnosť.
Samozrejmosťou by mali byť airbagy pre vodiča a spolujazdca, ideálne aj bočné airbagy pre cestujúcich vpredu a vzadu a kolenné airbagy vpredu. Dôležitými sú aj systém ABS a systém pre kontrolu stability ESP. Ak ide o asistenčné systémy, vo výbave by nemali chýbať asistent núdzového brzdenia a asistent udržiavania v jazdnom pruhu.
Ďalšou kapitolou je výbava. Neuspokojte sa iba so základnou verziou, práve naopak, doprajte si viac komfortu. LED svetlá, parkovací asistent či adaptívny tempomat, to všetko prispeje k tomu, že aj dlhá cesta alebo cestovanie v noci budú pohodlné.
V neposlednom rade vám príjemnú jazdu počas celého roka zabezpečia kvalitná klimatizácia, ideálne dvojzónová, ako aj vyhrievané sedadlá. Ak máte možnosť zvoliť si v rámci príplatkovej výbavy aj vyhrievanie volantu, určite tak spravte. Pokiaľ častejšie jazdíte v oblastiach s nízkymi teplotami, hodiť sa budú aj vyhrievané zrkadlá.
Obzvlášť v malom aute potom hrajú zásadnú úlohu pre komfort sedačky. Pred kúpou ich otestujte a to tak predné, ako aj zadné. Na dlhú cestu ich určite oceníte.
Do kategórie malých áut patrí dnes na našom trhu naozaj veľké množstvo modelov. Jedným z najviac predávaných a tiež najviac populárnych je Škoda Fabia.
Tá je na našich cestách už dlhodobo synonymom pre spoľahlivé a praktické auto. V súčasnej generácii ponúka benzínové trojvalcové motory s výkonom od 70 80 kW a v závislosti od výbavy sa môžete stretnúť aj s modernými technologickými prvkami typu digitálny prístrojový panel či LED svetlomety. Kúpiť sa dá aj s automatom.
Zaujímavým je tiež Hyundai i20, ktorý vsádza na vyšší štandard výbavy. Pod kapotou sú benzínové motory, napríklad štvorvalec 1.2 či preplňovaný trojvalec 1.0 T-GDi. Auto si bez problémov poradí aj s dlhšími trasami a ponúka solídny priestor.
Pokiaľ máte radi francúzske autá, do kategórie tých malých patrí určite Citroën C3. Ten je známy mäkkým pružením a úspornou jazdou, najmä ak si zvolíte benzínový motor 1.2 PureTech. Interiér sa zameriava na pohodlie a dostatočný vnútorný priestor, pričom v tom batožinovom odveziete všetko potrebné, má totiž objem 300 litrov.
Posledným modelom v našom zozname je Dacia Sandero. Ide o jedno z cenovo najviac dostupných malých áut na trhu, ktoré sa za posledné roky zlepšilo v dizajne, kvalite spracovania aj výbave. Ak si ho zvolíte, skúste benzínový motor 1.0 TCe.
zakúpené na filtreaoleje.sk 15.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 15.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 16.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 16.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 16.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 16.04.2025